Yandex-Метрика
(066) 418-28-61

valikvasilov@gmail.com

задать вопрос записаться на консультацию
tel icon

(066) 418-28-61

e-mail icon

valikvasilov@gmail.com

Що потрібно знати після операції

Реабілітація після ендопротезування суглоба

У перші кілька днів лікувальна гімнастика при заміні суглоба повинна включати ізометричні вправи для напруги стегнових м'язів, також широко використовується дихальна гімнастика, яка не дає розвиватися легеневим і серцево-судинним патологіям. Важливе значення має лікувальна фізкультура при ендопротезуванні кульшового суглоба.

На ранній стадії відновлюваного періоду хворому, доведеться освоїти ряд рухів. Перші рухи здійснюються за допомогою ходунків вже на 1-2 добу після операції, третього дня хворий виписується додому. Короткостроковий період реабілітації в середньому триває від 4 до 6 тижнів. Вправи після ендопротезування суглоба поліпшують кровообіг ніг та запобігають утворенню тромбів (кров'яних згустків), також вони значно зміцнюють м'язи, поліпшують рухливість суглоба. Виконувати їх треба обов'язково у повільному темпі.

Відзначимо, що не всі вправи можуть підійти всім пацієнтам. У будь-якому випадку слід проконсультуватися з лікарем.

Базовий комплекс вправ для кульшового суглоба.

Початкове положення - лежачи:

  1. Робіть повільні рухи стопою вгору та вниз. Повторювати дану вправу кожні 5 або 10 хвилин кілька разів.
  2. Обертання стопою прооперованої ноги спочатку за годинниковою стрілкою, потім у протилежному напрямку (здійснювати тільки за рахунок гомілковостопного суглоба, а не колінного). Повторити по 5 разів у кожному напрямку.
  3. Робити згинання коліна з підтримкою п'яти: рухати п'яту в напрямку до сідниць, при цьому згинаючи коліно і торкаючись п'ятою поверхні ліжка. Не дозволяти коліну повертатися у напрямку до іншої ноги і не згинати кульшовий суглоб більше 90 градусів. Повторити 10 разів.
  4. Виконувати скорочення сідниць: стиснути м'язи сідниць та утримувати їх напруженими протягом 5 секунд. Повторити не менше 10 разів.
  5. Відвести (максимально) прооперовану ногу в бік, потім повернути її назад. Повторити 10 разів.
ЩПЗПО1

Базовий комплекс вправ колінного суглоба.

  1. Виконувати згинання-розгинання у гомілковостопному суглобі (почати з 5, потім поступово довести до 20 разів).
  2. Виконувати згинання-розгинання в колінному суглобі, до тих пір поки не з'являться легкі больові відчуття.
  3. Виконувати ізометричну гімнастику в початковому положенні лежачи на спині:
    • а) Притиснути пряму ногу до поверхні й утримувати протягом 3-5 секунд, після розслабити. Виконати 10-15 повторень.
    • б) Злегка зігнути ногу в колінному суглобі, потім натиснути п'ятою на опору, утримуватися в такому стані протягом 3-5 секунд. Далі ногу розслабити. Зробити 10-15 разів.
ЩПЗПО2

Ускладнення після операції

Ускладнення після операції з ендопротезування кульшового суглоба розвиваються нечасто, але пацієнт повинен знати про можливі наслідки, серед яких найбільш імовірними є:

  • Інфікування рани;
  • Утворення тромбу;
  • Відторгнення імпланта;
  • Вивих протеза;
  • Загострення хронічних захворювань.

Пацієнт знаходиться під постійним контролем лікарів, тому ризики несприятливих наслідків зводяться до мінімуму. Операція та відновлення проводяться по детально відпрацьованим технікам, що зменшує ймовірність виникнення непередбачених ситуацій.

Післяопераційний період

Операція проводиться під загальною анестезією і триває в середньому 2 години. Час перебування в післяопераційній палаті – три години. Якщо за цей час не з’явиться ознак ускладнень, пацієнта транспортують в загальну палату. У перші дні показано знеболюючі препарати, засоби, що розріджують кров, антибіотики. Рана знаходиться під стерильною пов’язкою. При вираженому больовому синдромі можливо епідуральне введення ліків під контролем систем типу IV-PCA.

Рання реабілітація

На другий день після операції починається тренування кінцівки — це необхідно для запобігання атрофії м’язів і профілактики утворення тромбів.

  1. Перша вправа – підйом-опускання стопи (ножний насос) необхідно робити кожні 10 хвилин. Спочатку буде складно, але відмовлятися від фізичної активності ні в якому разі не можна. Правильна реабілітація не менш важлива, ніж технічно грамотне проведення операції.
  2. Друга вправа — обертання стопи при нерухомому колінному суглобі (за годинниковою стрілкою, і в протилежну сторону).
  3. Третя вправа — напруга-розслаблення м’яза передньої поверхні стегна (паралельно будуть напружувати литкові м’язи).
  4. На четвертий день додається тренування колінного суглобу з фіксацією п’ятки до поверхні ліжка. П’ятка рухається у напрямку до сідниць, без відриву від поверхні ліжка, з одночасним згинанням коліна. Тазостегновий суглоб згинати більш ніж на 90 градусів не можна!
  5. На п’ятий день починається тренування на бічну амплітуду рухів – відведення ноги в сторону і повернення у вихідне положення. Тренування проводяться в клініці 7 днів, після чого пацієнта виписують (якщо немає ускладнень) для продовження курсу реабілітації вдома.

Поетапне відновлення після операції

Вставати можна і потрібно на наступний день після операції. Реабілітолог навчить вас ходити з допомогою милиць або ходунків. Не бійтеся спиратися на хвору ногу, але рухи повинні бути акуратними. Навантаження збільшується з кожним днем під контролем фахівця. Не переживайте з приводу набряклості в районі стегна — це нормальне явище. Набряки можуть зберігатися кілька місяців.

Важливо навчитися правильно ходити – спочатку опускається п’ятка на підлогу, потім переноситься вага на повну стопу. Намагайтеся, щоб кроки були ритмічними і плавними. Якщо прооперований правий суглоб, опорна милиця повинна бути під лівою рукою (і навпаки). При підйомі по сходах треба робити по одному кроку, спираючись на поручні рукою, протилежною до прооперованого суглобу. Спуск – лише зі сторонньою допомогою! Пацієнту видається докладна інструкція з вправами на кожен день. Постарайтеся не пропускати заняття, і не порушувати режиму навантаження.

Повноцінне життя після операції — через 3-5 місяців. Якщо всі рекомендації ортопеда будуть пунктуально виконуватися, функціональність суглоба відновиться повністю.

Переваги ендопротезування суглоба в нашому відділенні.

  • Великий досвід і майстерність хірургів;
  • Малоінвазивна заміна суглобів –мінімальна хірургічна травма, недовгий наркоз, в середньому 1 година;
  • Швидка реабілітація – за 3-4 дні пацієнт виписується додому, в порівнянні з терміном в 7-14 днів в інших клініках;
  • Високоякісні протези – ми використовуємо лише сертифіковану продукцію з Європи та США, під час виготовлення якої застосовується технологія розмагніченого металу, що дозволяє імплантату НЕ зчитуватися як металевий об'єкт – такі імпланти дають можливість пройти МРТ-дослідження в подальшому та не дзвенять при проходженні контролю в аеропорту;
  • Ми оперуємо пацієнтів від 18 до 90 років і не відмовляємо в допомозі за наявності таких супутніх захворювань, як діабет, стан після інсульту або інфаркту. Незважаючи на те, що цим пацієнтам часто відмовляють, наша служба реанімації готова до таких викликів;
  • Наші лікарі постійно удосконалюються в закордонних спеціалізованих клініках і впроваджують нові передові методики операцій, навчаючись у кращих ортопедів Європи та США;
  • Ми готові підтримати вас з будь-якого питання стосовно вашого здоров'я 24/7/365.

Наше завдання – максимально комфортно та безпечно провести операцію, допомогти вам заново повірити в свої сили і зрозуміти, що другий шанс є завжди! Звертайтеся!

Статтю підготував, Василов Валентин Васильович, кандидат медичних наук, магістр медицини.

Телефонуйте 066-418-28-61

Новини
18-11-2013Вітаємо Вас на нашому сайті!

Ортопедо-Травматологічне відділення клінічної обласної лікарні міста Чернівці отримало власний сайт в мережі інтернет. Відтепер ми зможемо допомогати нашим пацієнтам не тільки в лікарні, а й в режимі онлайн!

Далее
Статті Що ми лікуємо Приєднуйтись