Артроскопія плечового суглоба
Артроскопія - це малоінвазивний та найменш травматичний спосіб проведення операцій на плечовому суглобі. Однак, візит до лікаря не варто відтягувати, сподіваючись на те що цим методом можна вирішити всі проблеми в суглобі. Своєчасне звернення до ортопеда суттєво покращує результат лікування і знижує термін реабілітації. Артроскопія дозволяє швидко і ефективно вирішити проблему «звичних вивихів», а також усунути наслідки травм та хронічні захворювання суглоба. Вже через кілька місяців після операції можна повернутися до звичайного способу життя та занять спортом.
Покази до артроскопії плечового суглоба:
- Артроскопію плечового суглоба найчастіше проводять при так званому «звичному вивиху плеча», тобто при вивихах плечової кістки які часто повторюються при звичайних рухах плеча.
Фактори що можуть призводити до «звичного» вивиху плеча:
- Гіпермобільність плечового суглоба. Амплітуда рухів в даному випадку перевищує можливості зв’язок, капсули та хрящів суглоба , що призводить до їх пошкоджень.
- Недорозвинення суглобової западини лопатки. Це призводить до нестабільності суглоба та його посійної гіпермобільності і травматизації при рухах.
- Постійна травматизація зв’язок і капсули суглоба. Це робить їх більш тонкими та крихкими, найчастіше такі симптоми спостерігаються у професійних спортсменів.
Сам діагноз ставиться при 2-3 вивихах у рік.
Але вже після другої травми суглоба ймовірність вивихів у майбутньому дуже висока.
Набагато рідше операція може бути показана в наступних випадках:
- Розрив м’язів, що виконують рухи в суглобі (так звана «обертальна манжета»). Виникає в результаті травми плечового суглоба . Основними симптомами є біль, слабкість та неможливість відведення пошкодженої кінцівки.
- Запалення навколо суглобового апарату плечового пояса (плечолопатковий періартрит). Захворювання, як правило, є наслідком шийно-грудного остеохондрозу і проявляється болями та онімінням верхньої кінцівки, симптом «замороженого плеча».
- Наявністю вільних внутрішньосуглобових тіл.
- Розрив зв’язок плеча. Травма виникає внаслідок дії на суглоб сили яка перевищує його функціональні можливості. Проявляється різким болем, набряком, почервонінням та обмеженням рухів в суглобі.
- Остеоартроз плечового суглоба на ранніх стадіях.
Переваги артроскопії на іншими методами лікування.
- Зберігається цілісність суглоба, так як проводиться лише кілька проколів розмірами до 0.5 см
- Рубці після операції зовсім непомітні
- Відновлення після артроскопії триває не більше трьох діб
- Больовий синдром після операції є незначним і не потребує сильнодіючих знеболюючих препаратів
- Пацієнт може залишити медичний заклад наступного дня після проведення процедури
- Ймовірність ускладнень при дотриманні всіх норм (дезінфекція, кваліфіковане виконання маніпуляцій з артроскопії та ін.) та дотриманні рекомендацій лікаря - ймовірне нулю
- Повна функція суглоба повертається значно швидше, ніж при відкритих операціях
Артроскопія плечового суглоба - це не тільки високоефективний метод діагностики і виявлення пошкоджень плечового суглоба, але й ефективний метод по їх відновленню. Метод являєтся найбільш результативним і безпечним для пацієнта.
Основними перевагами, які відрізняють артроскопію від відкритих операцій на плечовому суглобі є:
Методика виконання операції:
Після проведення знеболення (провідникова анестезія або загальний наркоз). Операційне поле обробляється розчинами антисептиків та обкладається стерильним покриттям. Після чого ортопед приступає до процедури. Через малоінвазивні оперативні доступи (артроскопічні портали) розміром 5-7 мм в порожнину cуглоба вводитьcя камера (артроcкоп). Через артроcкоп в порожнину сyглоба нагнітається фізіологічний розчин під необхідним для виконання операції тиском. Далі ортопед оглядає всі важливі структури cуглоба, хрящову тканину , зв’язки, капсулу суглоба. І при наявності там будь-яких ушкоджень усуває їх за допомогою мікрохірургічних інструментів.
Статтю підготував, Кандидат медичних наук, магістр медицини, лікать Ортопед-Травматолог:
Василов Валентин Васильович
066-418-28-61